مدیریت و هوشمندسازی اماکن با پروتکل KNX (مقدماتی)

tick مشخصات اختصاصی دوره


کد استاندارد سازمان فنی و حرفه ای کشور: 

عنوان مدرک: طراح سامانه هوشمند ساختمان

مدت دوره آموزشی: 30 ساعت

شهریه دوره: 495/000 تومان

تعداد جلسات: 10 جلسه

روش برگزاری: حضوری/ نیمه حضوری

ساعت برگزاری: 17 الی 20

شروع دوره: مطابق با تقویم آموزشی سالانه آموزشگاه

* لطفا جهت اطلاع از تقویم آموزشی از قسمت دسترسی سریع/ تقویم آموزشی در صفحه اصلی استفاده نمایید.

 

tick در مورد هوشمندسازی اماکن


منظور از هوشمندسازی اماکن چیست؟

 

در هوشمندسازیاماکنهدف کنتــرل بخش های مختلف یک ساختمان و مدیریت آن ها می باشد، بطوریکه بتوانیم آسایش و آرامش را در کنار کاهش مصرف انرژی به کاربر هدیه دهیم. این کار انجام نخواهد شد مگر با تجهیزاتی که در قالب سنسور و یا سیستم تایمینگ و... برنامه ریزی می شوند. در اغلب هوشمندسازی ها مواردی چون روشنایی و مباحث مربوط به سرمایش و گرمایش نقش بیشتـــری در سناریوهای ما دارند حال آنکه ما می توانیم دیگر تجهیزات برقی رفاهی نظیر قهوه جوش، سیستم صوتی، سیستم پخت و پز و موارد مشابه رو نیز کنترل کنیم، در واقع نکته کلیدی همین جاست کهBMSیعنی ایجاد یکپارچگی بین تمامی خواسته های مشتری نه فقط در یک بخش خاص در واقع سیستمیBMSخوانده می شود که چنین توانایی را داشته باشد اما ممکن است مصرف کننده همه این ویژگی ها را از شما نخواهد.

KNXچیست؟

در واقع بعد از درک هوشمندسازی اماکن، باید تلاش کنیم قطعاتی را تولید کنیم (تهیه کنیم) که بتوانند با یکدیگر و به صورت یکپارچه خواسته ما را انجام دهند. در این راستا شرکت های مختلف اقدام به طراحی و ساخت قطعاتی با مشخصات فوق کرده اند، برای مثالBlugaurdیک برند مالایی است که بسیار نیز در این زمینه موفق بوده است اما ایرادی که به این سیستم ها وارد است این است که فقط با نرم افزار و پروتـــکل خاص خود کار می کنند و در صورت تغییر در برند طراح باید دوباره به یادگیری مباحث جدید بپردازد.KNXنام انجمنی است که اقدام به ایجاد یک پروتکل جامع در موضوع خانه ها و ساختمان های هوشمند کرده است. این پروتکل هم اکنون دارای 312 عضو از بهترین برندهای معتبر نظیرABB, SIEMENS, JEAGER, HAGER,... است که تمامی این برندها با یک روش ساختاربندی شده و می تواند با یکدیگرنیز در یک پروژه کار کنند.

ETS چیست؟

ETSنام نرم افزاری است که انجمن بین المللیKNXآن را جهت برنامه ریزی قطعاتی که با این پروتکل پیکربندی می شوند، طراحی کرده است. کار کردن با این نرم افزار بسیار راحت و ساده می باشد. شما می توانید به بخش دانلود مراجعه کرده و دموی نرم افزار را دانلود نمایید و از آن استفاده کنید.

 

tick توضیحات تکمیلی


 دوره آموزشی هوشمند سازی اماکن بر پایه پروتکل KNX اروپا عنوان دوره ای است که علاقه مندان می توانند آن را در موسسات آموزشی KNX در سرتاسر دنیا بگذرانند.

مجموعه ابتکارسازان صنعت در مشهد هم اکنون این دوره آموزشی را بر طبق آخرین استانداردهای انجمن KNX برگزار می کند.

این دوره بر اساس سر فصل های کتاب انجمن KNX (مقدماتی) که هم اکنون نسخه فارسی آن ترجمه مهندس مسعود تفقدی تفضلی موجود می باشد برگزار می شود. جهت اطلاع از سرفصل ها از منوی انتشارات-کتاب اقدام نمایید.

 

bms1

 

توانایی هنرجو پس از پایان دوره:

انتظار می رود تا پس از پایان دوره هنرجو با قطعات مختلف در پروتکل KNX آشنا شده و توانایی برنامه نویسی در نرم افزار ETS را پیدا کند.
همچنین هنرجو باید بتواند برنامه نوشته شده را در قالب سناریو بر روی تجهیزات دانلود کرده و آن را اجرا نماید.(کار عملی)

شایان ذکر است باتوجه به محدودیت بازه زمانی کلاس در ارائه مطالب تئوری تنها فصول 1، 2، 3، 8، 9 و 12 کتاب که مطالب کلی هستند بررسی می شود.

 

ماژول های مورد بررسی در کار عملی در این دوره:

منبع تغذیه، عملگر سوئیچ، رابط USB، کلید هوشمند سه گنگ

 

جهت اطلاعات بیشتر در زمینه BMS و پروتکل KNX اروپا لطفا به سایت www.KNXbook.ir مراجعه کنید.

 

tick فرصت های شغلی این دوره آموزشی


باتوجه به لزوم کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها امروژه بحث هوشمندسازی اماکن نیز به عنوان یک مبحث پرطرفدار در بین تولیدکنندگان مسکن و همچنین خریداران آن می باشد. ضمن اینکه نگاه جامعه به رفاه بیشتر توجه به این مبحث را نیز پر رنگتر کرده است.

با توضیحات مختصر بالا حتما پاسخ خود را در مورد اهمیت این رشته و اینکه کاربرد آن در چه حیطه ای از بازار کار است، گرفته اید.

پس از گذراندن این دوره آموزشی هنرجو باید بتواند به این نیاز حداقل در بخش روشنایی پاسخ دهد و سهم خوبی در بازار رقابتی آن داشته باشد. برای کامل شدن در این حوزه به شما پیشنهاد می کنیم تا در دوره هوشمندسازی اماکن با پروتکل KNX (پیشرفته) نیز شرکت کنید.

پس با ما همراه باشید...

 

tick شرایط برگزاری دوره نیمه حضوری


پیرو تقاضا علاقه مندان (خصوصا متقاضیان خارج از مشهد) مجموعه ابتکارسازان اقدام به برگزاری این دوره بصورت نیمه حضوری با شرایط زیر کرده است:

- 4 جلسه تئوری و بصورت وبینار (مجازی)

- 4 جلسه عملی ( حضور در آموزشگاه و در دو روز متوالی) 

* برای شرکت در کلاس های مجازی نیاز به نصب هیچ نرم افزاری نیست همچنین جهت اطلاعات بیشتر و ثبت نام در این دوره از منوی اصلی قسمت Webinar اقدام نمایید.